Generator stron www

<<Najwięcej informacji na ten temat znajdziesz w najaktualniejszym wpisie – z 22.08.2013>>

Generator stron www

Chcesz sam założyć stronę www, ale nie potrafisz programować? Zdecyduj się na program typu WYSIWYG.

file7871235839810

 

To generator stron wwww, którego można używać, nie znając języka HTML. Dlaczego? Ponieważ pracuje się w tzw. trybie graficznym. Zatem efekt działań widzisz natychmiast. Z menu wybiera się poszczególne elementy, ustawia je na stronie, przemieszcza i zmienia ich rozmiary. Podobnie tekstem przy użyciu pól tekstowych. Tego typu generator stron jest podobny do wielu edytorów tekstu (np. Microsoft Word).

Kolejnym plusem jest fakt, że generator stron www sam tworzy kod HTML, dzięki czemu możesz nauczyć się podstawowych znaczników tego języka. Darmowy program tego typu to Nvu.

Mimo że do obsługi generatora stron www nie potrzeba znajomości programowania, musisz mieć wiedzę z zakresu projektowania stron – ponieważ potrzebny jest intuicyjny i wygodny interfejs użytkownika. To sposób prezentacji danych i interakcji z użytkownikiem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć użyteczną stronę. Więcej przeczytasz na tej stronie.

Generator stron www a użyteczność

1. LICZBA KOLUMN. Im mniej kolumn z tekstem, tym lepiej – stwórz jedną centralną kolumnę, a po jej lewej lub prawej stronie zamieść menu, czy mniej istotne boksy. Nie rób dwóch czy trzech równoważnych kolumn, bo internauci nie będą wiedzieć, co mają przeczytać.

2. POŁĄCZ PODOBNE FUNKCJE I TREŚCI. Zrób listę wszystkich funkcjonalności i informacji, które chcesz zamieścić na stronie www. Ułóż je w logiczne grupy, uwzględniając zależności. Tak przedstaw je na stronie – dzięki temu czytelnikom prościej będzie znaleźć to, czego szukają.

3. RÓŻNICUJ ELEMENTY. Musisz wyraźnie odróżnić to, co na stronie jest klikalne (np. linki czy przyciski) od tego, czego nie można przesunąć, rozwinąć czy kliknąć.

4. NIECH INNI MÓWIĄ O TOBIE. Nie pisz sam o sobie w superlatywach, bo nie brzmi to wiarygodnie. Użyj  opinii innych, np. wykorzystując referencje (spójrz na prawą część tej strony).

5. POMAGAJ W WYBORZE. Przedstawiasz kilka możliwości? Np. kilka pakietów ze swojej oferty? Powiedz użytkownikom, który z nich byś wybrał, by ułatwić im podjęcie decyzji (zobacz środkowy pakiet).

6. WSKAŻ GRUPĘ DOCELOWĄ. Nie da się dogodzić wszystkim. Nikt nie uwierzy, że Twój produkt jest dla wszystkich. Powiedz jasno, do kogo kierujesz ofertę.

7. WSKAZUJ NAJWAŻNIEJSZE TREŚCI. Np. używając kontrastu. Wyróżnij najważniejsze przyciski i pokaż, jakich akcji oczekujesz od gości strony.

8. BĄDŹ ZWIĘZŁY I KONKRETNY. Więcej informacji o pisaniu skutecznych tekstów na strony internetowe dowiesz się z tego posta.

10. NIE WYMAGAJ ZBYT WIELE. Nie każ swoim użytkownikom rejestrować się „na dzień dobry” i nie proś ich o zbyt wiele danych. Ogranicz do minimum działania, które narzucasz internautom.

file4161244243722

Powyższe zasady warto uwzględnić przy projektowaniu strony z użyciem generatora stron www. Najłatwiej zaprojektujesz stronę, przygotowując makiety strony (dowiedz się więcej o makietach).

Jeśli nie interesujesz się tematyką użyteczności stron, możesz również stworzyć stronę www za pośrednictwem serwisu z gotowymi stronami (czytaj więcej). Możesz też poczytać więcej o użyteczności.