Jak się zakłada stronę internetową?

<<Najwięcej informacji o tworzeniu strony internetowej znajdziesz w najnowszym poście z 07.08.2013>>

Jak się zakłada stronę internetową?

zdjęcie-internet-materiał-obraz_38-6639Stronę możesz założyć na kilka sposobów. Dwa z nich są już opisane we wcześniejszych wpisach – kupno gotowej strony (czytaj tu) i samodzielne projektowanie strony www (czytaj tu). Zestawienie wszystkich sposób znajdziesz tutaj. Jeśli nie wiesz, jak się zakłada stronę internetową, pozostała ostatnia metoda – współpraca z agencją interaktywną.

Jakie są zalety?

– jeśli nie wiesz, jak się zakłada stronę internetową, agencja interaktywna jest jedną z możliwości, która pozwoli Ci zaoszczędzić wysiłek;

– Twoja strona będzie unikalna;

– strona będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.

Jakie są wady?

– wysoka cena – koszty nie schodzą poniżej 1000 zł, a zwykle są dużo wyższe (o cenach i ich rozpiętości możesz poczytać na forach, np. tu),

– czasem za stworzenie systemu do samodzielnego zarządzania treścią trzeba dodatkowo zapłacić – robiony na zamówienie kosztuje kilka tysięcy złotych,

– zbyt oryginalna strona może być nieintuicyjna,

czasochłonność (etap projektowania, wdrażania, testów),

– nie zmienisz wyglądu strony bez dodatkowej opłaty i pomocy agencji,

– zwykle sam musisz zatroszczyć się o domenę i hosting (dowiedz się, czym jest hosting),

– najlepiej wybrać agencję ze swojego miasta – ułatwi to kontakt i wspólne dopracowanie projektu.

kobieta-przy-użyciu-komputera_21208422A jak to wygląda w praktyce?

Nie wiesz, jak się zakłada stronę internetową, więc szukasz agencji przez Internet. Przede wszystkim odrzuć firmy, których strony nie wyglądają profesjonalnie – to tak, jakbyś przy wyborze stylisty miał zaufać komuś, kto sam nie potrafi się ubrać.

Wybrałeś kilka atrakcyjnych stron z Twojego regionu, zapewne chciałbyś zobaczyć ceny? Na niewielu stronach znajdziesz cenniki. Dlaczego? Bo firmy musiałyby zamieszczać bardzo niedokładne ceny – rozpiętości są ogromne. Zwykle musisz wysłać wiadomość z prośbą o wycenę swojego pomysłu. W zależności od wybranej firmy powinieneś na nią czekać do tygodnia. Jeśli ktoś każe Ci czekać dłużej, nie wybieraj tej firmy – tworzenie Twojej strony www też może się przeciągnąć. Chyba że racjonalnie to uzasadni.

O czym napisać w wiadomości z pytaniem o wycenę? Powinieneś w niej zawrzeć jak najwięcej informacji. Na początek opisz cel założenia strony i jeśli chodzi o stronę firmową, przedstaw swoją ofertę, klientelę i konkurencję. Napisz, do kogo jeszcze chciałbyś dotrzeć. Potem opisz swoje oczekiwania względem strony – co chcesz na niej zamieścić, czy posiadasz wiele zdjęć, które chcesz wyeksponować, jakie podstrony Cię interesują. Możesz zamieścić linki do stron, które podobają Ci się estetycznie i funkcjonalnie. Im więcej danych, tym wycena będzie bardziej dokładna.

Gdy już otrzymasz wycenę i zaakceptujesz ją, rozpocznie się proces projektowania. Jeśli masz w głowie dokładną wizję strony, powinieneś jak najdokładniej ją przedstawić, jeśli nie – zdaj się na pracowników agencji. Najistotniejsze jednak, byś miał możliwość zaakceptowania projektu przed jego wdrożeniem.

Jedna uwaga – przed projektowaniem podpisz umowę. Dokładnie się z nią zapoznaj i sprawdź, czy są w niej wszystkie ustne ustalenia oraz możliwość wprowadzenia poprawek. Zobacz też, co w przypadku problemów, które pojawią się później.

Po zaprojektowaniu strony będziesz musiał dostarczyć teksty i grafiki, które chcesz zamieścić. Pamiętaj, że muszą być dopasowane do układu, na który się umówiliście.

Odbiór strony to bardzo ważny etap. Przed podpisaniem umowy koniecznie zaznacz, że chcesz mieć na niego co najmniej 2 dni – tak, byś w spokoju mógł przeklikać całą stronę. Najlepiej pokaż ją jeszcze kilku znajomym. Jeśli będziesz miał uwagi, bez oporów zgłoś je agencji.

Jak widzisz, jak się zakłada stronę internetową za pośrednictwem agencji, to musi to jest to dość długi proces. Nagrodą jest strona „skrojona” pod Twoje potrzeby.

Jeśli potrzebujesz strony szybciej i zdecydowanie taniej, zdecyduj się na gotowe szablony. Poczytaj o użyteczności stron