Jak stworzyć stronę internetową za darmo?

<< Najwięcej informacji o tworzeniu darmowej strony www znajdziesz w najaktualniejszym wpisie z 16.08.2013 >>

Jak stworzyć stronę internetową za darmo?

Zastanawiasz się, jak stworzyć stronę internetową za darmo? Ciężko dostać cokolwiek za darmo, zwłaszcza że domena i hosting (czym jest hosting?) kosztują. Dlatego zaproponujemy Ci jeden z najtańszych sposobów posiadania własnej witryny, jednak nie w pełni darmowy.

Fanpage na Facebooku (zobacz przykład)

Facebook to największy światowy portal społecznościowy. Ma ponad 1 mld użytkowników, a w Polsce wg badań Megapanelu (pełne dane tutaj) Facebook ma ponad 14 mln unikalnych użytkowników, a jego zasięg wciąż rośnie.

Stronę na Facebooku można założyć bezpłatnie i szybko. Możesz dodać ogólne informacje na temat firmy, wskazać jej lokalizację, wymienić produkty i podać dane kontaktowe oraz godziny otwarcia. Do tego możesz zamieścić 2 zdjęcia (awatar i tło) w górnej części strony.

fb_mamfirme1

Jakie są główne funkcjonalności? Możesz dodawać zdjęcia z opisem, otrzymywać wiadomości od innych użytkowników i, co najważniejsze, dodawać wpisy. Inny użytkownicy mogą je komentować (podobnie jak zdjęcia), mogą je także polubić.

fb_mamfirme2

Jakie są zalety posiadania strony na Facebooku?

– kontakt z użytkownikami/klientami,
– stronę można szybko założyć,
– stronę można założyć bezpłatnie,
– to globalny portal – możesz pozyskać zagranicznych klientów.

Jakie są wady posiadania strony na Facebooku?

– nie ma narzędzia do dobrego wyeksponowania i opisania oferty,
– moda na portale społecznościowe jest zmienna – niebawem może się okazać, że FB przestał być popularny,
– nie wszyscy korzystają z Facebooka – może na nim nie być Twojej grupy docelowej,
– brakuje niektórych funkcjonalności, np. forum, możliwości przedstawienia referencji,

– nie możesz też dowolnie zarządzać układem strony,
– internauci nie znajdą się na Twojej stronie znikąd – musisz ich jakoś pozyskać, a reklama na FB również kosztuje – płacisz za liczbę wyświetleń lub kliknięć i masz możliwość ustalenia dziennego i całkowitego budżetu (o kosztach czytaj tu); zasięg takiej reklamy jest ograniczony tylko do użytkowników FB, więc warto dodatkowo zainwestować w innego typu promocję (czytaj więcej) – funkcjonowanie na Facebooku nie jest więc darmowe, jak początkowo może się wydawać.

Wnioski

Facebook jest nastawiony przede wszystkim na budowanie społeczności, a nie na przedstawienie oferty firmy. Warto założyć fanpage na FB, ale raczej jako uzupełnienie własnej strony, niż zamiast niej. Poza tym zwykle użytkownicy, którzy trafili na fanpage, szukają linku do właściwiej strony firmy, by zapoznać się z dokładniejszymi informacjami.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć stronę internetową za darmo, polecamy Ci założyć fanpage na Facebooku i zwykłą stronę internetową. Wybierz serwis z gotowymi stronami www – zaoszczędzisz i będziesz mógł wydać pieniądze na promocję. Na stronie umieść oczywiście widgety prowadzące do Twojej strony na Facebooku – tak, by użytkownicy mogli Cię polubić.

Zapoznaj się z wpisem o darmowych programach do tworzenia stron www. A może najlepszy dla Ciebie będzie fanpage na Facebooku? Sprawdź.