Program do robienia stron internetowych

<<Najwięcej informacji na ten temat znajdziesz w najaktualniejszym wpisie – z 22.08.2013>>

Czym jest program do robienia stron internetowych?

Hasło „program do robienia stron www” może oznaczać kilka narzędzi. Wszystkie służą do tworzenia stron internetowych, ale są przeznaczone dla innych odbiorców, ich obsługa wymaga różnych poziomów wiedzy i zajmuje różną ilość czasu. Przyjrzyjmy się 3 rodzajom edytorów.

1. Edytor tekstowy – HTML, CSS, xHTML czy PHP.
2. Program typu WYSIWYG (What You See Is What You Get).
3. Edytor stron www dostępny razem z gotowym szablonem strony.

Edytor tekstowy

pracy-na-laptopie_2335295

Odbiorcy: programiści; osoby, które chcą się nauczyć programować.

Czas: dużo – wymaga stworzenia strony od podstaw.

Aby korzystać z tego typu programów, powinieneś znać języki programowania lub chcieć się ich nauczyć. Dlaczego? Ponieważ musisz wiedzieć, jakich komend czy znaczników użyć, aby uzyskać pożądany efekt – swoją stronę www.

Mówiąc w uproszczeniu, tego typu programy działają tak: w dokumencie tekstowym wpisujesz polecenia w języku programowania. Polecenia te generują stronę www (widzisz ją w widoku podglądu i po udostępnieniu strony w Internecie).

Jest wiele takich programów, ale mimo to niektórzy programiści wolą używać klasycznych notatników. Jako plusy, jakie ma program do robienia stron www, podaje się szybsze wprowadzanie znaczników – bo można to zrobić automatycznie, unikając dzięki temu błędów wynikających z ręcznego wprowadzania.

Co ciekawe, pierwszy edytor HTML został stworzony przez twórcę www – Timothy’ego Bernersa-Lee.

Program do robienia stron internetowych typu WYSIWYG

Dosłownie nazwa ta oznacza „dostajesz to, co widzisz”. To prawda – tego typu program do robienia stron www nie wymaga znajomości programowania. Prezentuje dane tak, by były możliwie bliskie temu, co zobaczymy, gdy udostępnimy stronę. Mówiąc obrazowo, pracujesz w czymś w rodzaju podglądu. Takie programy mają też opcję kontrolowania kodu, co może ułatwić wykonanie niektórych czynności.

Popularnym programem tego typu jest FrontPage z pakietu Microsoft Office. Darmową alternatywą są np.:
Nvu,
Pajączek (wersja testowa jest bezpłatna).

Edytor stron www dostępny razem z gotową stroną

mamfirme2Ostatnia z możliwości – zakup gotowej strony z tzw. systemem CMS – czyli edytorem do samodzielnego zarządzania treścią strony. Jest bardzo wiele takich programów, wszystkie działają podobnie do edytorów typu WYSIWYG, ale zdecydowanie bardziej ułatwiają założenie strony, bo nie trzeba projektować wszystkich jej elementów. Dostajesz gotowy wzór, który tylko wypełniasz tekstem i grafiką. Masz też możliwość dostosowania poszczególnych elementów – podstron, boksów itp. Ale nie musisz tworzyć ich sam. Zwykle serwisy, które sprzedają gotowe strony, oferują też darmową pomoc techniczną.

To świetne rozwiązanie, gdy chcesz założyć stronę szybko (dowiedz się więcej), ale nie chciałbyś inwestować w to dużo pieniędzy.

Poczytaj o darmowych programach do tworzenia stron www. A może najlepszy będzie fanpage na Facebooku? Sprawdź.