Strony www

<<Czym jest strona internetowa i dlaczego warto ją zakładać,
dowiesz się z najaktualniejszego wpisu na ten temat – 10.08.2013.>>

Jak powinny wyglądać strony www?

e-mail-me_2227307Zapewne przeglądnąłeś w życiu tysiące stron www. Potrafisz wskazać te, które zrobiły na Tobie wrażenie i te, które zamknąłeś po kilku sekundach? Zapewne najbardziej frustrowało Cię to, że nie jesteś w stanie znaleźć interesującej Cię informacji albo ktoś irytuje Cię zupełnie niepotrzebną animacją czy dźwiękiem? Dlatego przy tworzeniu strony www tak ważna jest jej intuicyjność.

Projektując stronę samemu, najlepszym rozwiązaniem jest przeklikanie setek stron, w tym stron konkurencji, i na tej podstawie zdecydowanie, jak powinna wyglądać idealna strona. Musisz jednak pamiętać, że strona ma spełniać oczekiwania Twoich klientów, a nie Twoje – spróbuj zatem poznać ich potrzeby i wczuć się w nich. To dość czasochłonne, ale przede wszystkim ryzykowne – jeśli stworzysz nieintuicyjną stronę, codziennie będziesz tracił klientów. Większość z nich bezpowrotnie. Plusem jest jednak to, że zdobędziesz cenne doświadczenia.

Dobrym rozwiązaniem, gdy nie masz wiedzy o kodowaniu, projektowaniu i usability stron jest kupno gotowej strony – bazujesz wtedy na wiedzy profesjonalistów. W dodatku wiele serwisów oferuje wzory wstępnie dostosowane do branż (np. tu). Możesz przejrzeć setki wzorów i zdecydować, który odpowiada oczekiwaniom Twoich klientów. Zwróć uwagę na ich wiek, płeć, wykształcenie. Ale tak naprawdę decydujesz głównie o kwestiach estetycznych – kwestie użyteczności przemyśleli za Ciebie autorzy stron.

Jak znaleźć dobry serwis z szablonami stron? Sprawdź:
– liczbę szablonów,
– czy strony posiadają system do samodzielnego zarządzania treścią (więcej o systemach CMS),
– czy zmiany szablonów są darmowe,
– przykładowe realizacje,
– czy serwis oferuje dodatkowe usługi np. hosting (czytaj więcej), kupno domeny (czytaj więcej) i promocję.

Promocja strony www

Jesteś już posiadaczem atrakcyjnej strony www, którą wypełniłeś interesującą i użyteczną treścią? Nawet najlepiej stworzona strona www sama nie przyciągnie internautów. Musisz zainwestować w promocję. Samo wydrukowanie adresu strony na wizytówkach nie wystarczy. Możesz pozyskać znacznie więcej klientów za pośrednictwem internetu – najprościej wyszukiwarki Google.

Google jest zdecydowanym liderem na rynku – w ostatnich miesiącach do ponad 85% zapytań polscy internauci wykorzystali właśnie Google (zobacz pełny ranking). Twoi klienci też korzystają z Google, zacznij więc wykorzystywać jego potencjał.

Jeśli prowadzisz zakład fryzjerski w Wałbrzychu, spraw, by na hasło „dobry fryzjer Wałbrzych” internauta otrzymywał listę odpowiedzi, na której szczycie pojawi się Twoja firma. A może strzyżesz psy? Uwierzysz, że miesięcznie 33 000 osób pyta Google o tę usługę?

W co możesz zainwestować? Istnieją 2 typy pozycjonowania: przez linki sponsorowane i przez naturalne wyniki. Kojarzysz kolorowe pola na szczycie lub po prawej stronie wyników zapytania? To właśnie linki sponsorowane. Badania pokazują, że mają bardzo dużą klikalność. To najpopularniejsza i najszybsza forma reklamy w internecie. Jednak popularność tej usługi sprawia, że aby stworzyć naprawdę efektywną kampanię, trzeba znać profesjonalne metody.

1. Zaletą linków sponsorowanych jest fakt, że płacisz tylko za kliknięcie w Twoją reklamę – nie za samo jej wyświetlenie. Ustalasz maksymalny budżet dzienny i kwotę, jaką jesteś w stanie zapłacić za kliknięcie, możesz też określić, w jakich porach, czy w jakie dni, ma się wyświetlać Twoja reklama. Możesz także zawęzić grupę odbiorczą do określonej miejscowości (czytaj więcej).

2. Pozycjonowanie organiczne polega na wyświetleniu strony w naturalnych wynikach wyszukiwania. Nie da się za to zapłacić Google. Jeśli  Twoja strona ma się tam pojawić, musisz zadbać o jej jakość oraz stworzyć wiele artykułów reklamowych (na blogach, portalach internetowych, w katalogach firm, itp.). Dzięki  takim tekstom maszyny indeksujące Google’a traktują Twoją firmę jak znaną w branży markę, która zasługuje na wysoką pozycję w naturalnych wynikach wyszukiwania. Google dodatkowo premiuje też stabilne strony (istniejące ponad 1-2 lata), dlatego przy pozycjonowaniu nowej strony nawet przez eksperta na efekty trzeba poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy (czytaj więcej).

Poczytaj o zakładaniu strony www własnoręcznie. Poznaj zalety i wady programów typu WYSIWYG.