Własna strona internetowa za darmo

<< Najwięcej informacji o tworzeniu darmowej strony www znajdziesz w najaktualniejszym wpisie z 16.08.2013 >>

Własna strona internetowa za darmo

file7871235839810Chcesz jak najmniej wydać na stronę www? W takiej sytuacji musisz wybrać stronę z gotowego szablonu (w pakiecie z domeną, hostingiem i promocją) (czytaj więcej o tym rozwiązaniu) lub stworzyć swoją stronę sam (wtedy – pozostanie Ci opłata za domenę i hosting).

Samodzielnie zakładanie strony www

Jeśli zdecydowałeś się sam zrobić witrynę, bo interesuje Cię własna strona internetowa za darmo, zapewne potrafisz programować. Samodzielnie tworzenie strony www to jednak nie tylko jej zaprogramowanie, ale i zaprojektowanie. Aby to zrobić, musisz mieć wiedzę na temat usability stron.

Kilka uwag o użyteczności stron www – czyli jak oszczędzić, tworząc stronę www

Wiele się ostatnio mówi o promocji stron w sieci jako sposobie na pozyskanie klientów (czytaj więcej), ale zanim zaczniesz się promować, musisz tak przygotować witrynę, by mieć szansę na pozyskanie klientów – w przeciwnym wypadku nawet najlepsza reklama nie wystarczy.

128627Usability strony to użyteczność, intuicyjność i ergonomiczność. Powinieneś mieć na uwadze kilka elementów:

– czytelną szatę graficzną – strona www nie ma być dziełem sztuki, bo przede wszystkim ma być użyteczna. Oczywiście dobrze, jeśli jest ładna z estetycznego punktu widzenia (chociaż to zawsze subiektywna ocena), ale lepiej, by była prosta i ograniczała się do kilku kolorów, a nie całej palety barw. Pamiętaj, czasem mniej znaczy więcej.

– przejrzysty układ – treści powinny być podzielone w logiczne bloki, a te odpowiednio zhierachizowane i rozmieszczone na stronie tak, by były wyraźnie rozgraniczone. Musisz to jednak zrobić tak, by było widać, jakie są między nimi zależności.

– ilość treści – nie możesz „przegadać” swojej strony, bo nikomu nie będzie chciało się czytać długich tekstów – powinny być zwięzłe, konkretne i uzupełnione obrazem. Podziel teksty na akapity i stosuj nagłówki – czytelnikom łatwiej będzie się orientować (więcej o pisaniu tekstów na strony www).

– menu – bardzo ważnym elementem jest nawigacja. Dostęp do wszystkich kluczowych funkcjonalności bądź do najważniejszych informacji powinien być możliwy z poziomu menu głównego. Powinno być ono odpowiednio zhierarchizowane. Możesz też zadbać o inne elementy nawigacyjne, np. tzw. okruszki.

– wydajność strony – jeśli strona będzie długo się ładować, będzie pełna wielkich filmów czy zdjęć, nikomu nie będzie chciało się czekać, żeby ją zobaczyć. Dlatego musisz zadbać o to, by po Twojej stronie można było płynnie się poruszać. Pamiętaj też o użytkownikach ze słabszym łączem internetowym.

Gdy już wykonasz swoją stronę, możesz przeprowadzić testy użyteczności na znajomych:
– poproś ich o informację o ogólnych odczuciach. Pokaż im swoją stronę główną przez 15 sekund, a potem ją zamknij i zapytaj, jaki jest główny cel strony (np. co oferujesz);
– przygotuj kilka zadań i sprawdź, czy potrafią je wykonać, np. dokonać zakupu, skontaktować się z obsługą czy przeczytać opis konkretnego produktu.
Możesz też skorzystać z usług profesjonalnych testerów (np. tu).

Jeśli nie masz czasu, by interesować się tematyką użyteczności, nie decyduj się na samodzielne zakładanie strony – własna strona internetowa za darmo nie jest warta odstraszenia potencjalnych klientów. Wybierz gotowe strony www, w których o kwestię użyteczności już zadbali eksperci.

Poczytaj o skutecznych tekstach na stronę www. Dowiedz się o użyteczności stron www.