Załóż stronę internetową za darmo

<< Najwięcej informacji o tworzeniu darmowej strony www znajdziesz w najaktualniejszym wpisie z 16.08.2013 >>

W Internecie często można spotkać się reklamą o treści: „Załóż stronę internetową za darmo”. Czy to możliwe? Zdrowy rozsądek podpowiada, że nikt nie ma interesu w tym, by dać Ci coś za darmo. Szczególnie firma, która potrzebuje na siebie zarobić. Firmy z branży internetowej muszą przecież zarabiać, np. dlatego, że programiści nie zarabiają mało. Co zatem kryje się pod hasłem „Załóż stronę internetową za darmo”?

Darmowa domena

Najczęściej w takich reklamach chodzi o darmową domenę. Świetnie, że jest bezpłatna, ale to jednak nie strona www. Tego typu zagranie jest dopuszczalne – mowa jedynie o darmowych domenach, nie o darmowej witrynie. Nie wszystkie adresy www możesz mieć za darmo, ale są wśród nich również te bardzo popularne – .com, .eu, .net, .org. Nie zapłacisz za nie, gdy wykupisz abonament lub skorzystasz z promocji dla firm. W innej sytuacji koszt rocznej rejestracji takich domen to od 29,99 zł do 39,99 zł netto.

745px-Internet1

Darmowe szablony

O darmowych szablonach pisaliśmy już w tym wpisie. Pisząc w skrócie, chodzi o to, że dostajesz za darmo jedynie szablon strony. Równie dobrze mógłbyś go wziąć ze strony z bezpłatnymi szablonami CSS, np. takiej http://www.freecsstemplates.org/ i sam „oprogramować”. Problem takiego rozwiązania polega na braku systemu do zarządzania treścią – CMS (czytaj więcej). Innymi słowy – jeśli nie znasz się na programowaniu, sam szablon na nic Ci się nie przyda.

Darmowy hosting

Na rynku jest wiele serwisów, które oferują darmowy hosting (czym jest hosting). Ale raczej nie twierdzą one (nawet w reklamach), że oferują strony www za darmo. Mówią tak pośrednicy, którzy zakładają strony, korzystając z takich bezpłatnych hostingów lub po prostu usługę hostingu wliczają w koszt innej usługi – tak, byś miał wrażenie, że dostajesz coś za darmo. Jeśli zależy Ci na darmowym hostingu, polecamy raczej skorzystanie bezpośrednio z usług firm hostingowych, np.:

file1381246478453– http://www.republika.pl
– http://www.interia.pl
– http://www.cba.pl
– http://www.szept.net
– http://www.webpark.pl
– http://www.ddl2.pl

Minusem darmowego hostingu jest obecność reklam na Twojej stronie, „ślad” po firmie hostingowej w domenie lub niezbyt wysokie limity transferu danych.

Darmowe…ryzyko?

Istnieją też serwisy, gdzie rzeczywiście nie płacisz nic za kompleksową usługę – tzn. domenę, szablon z systemem do edycji treści i hosting, np tu. Przede wszystkim dobrze zapoznaj się z regulaminem takich stron.

Co możemy tam odnaleźć? Po pierwsze domena – adres Twojej strony www będzie trudno zapamiętywalny, bo będzie posiadał mało znane końcówki, np. bnx.pl czy tnb.pl albo portbb.pl. Po drugie na Twojej stronie będą osadzane reklamy, na których dobór nie będziesz miał wpływu. Po trzecie w jednym z punktów regulaminu serwis zastrzega sobie prawo do nagłego zaprzestania działalności z uwagi na jej nieodpłatność. Świetnie – Twoja strona może po prostu zniknąć. Razem z nią cała włożona w nią praca i zaufanie klientów.

I na koniec jedna rada – jeśli ktoś twierdzi, że dostaniesz coś za darmo i mija się z prawdą, poszukaj innej firmy – nie masz pewności, czy w regulaminie nie znajdziesz zapisów tzw. małym druczkiem. Najlepiej przestań wierzyć w „Załóż stronę internetową za darmo” i znajdź tanie strony www – to znacznie bardziej realne – pakiety zaczynają się już od 25 zł miesięcznie (czytaj więcej).