Edytor stron www

<<Najwięcej informacji na ten temat znajdziesz w najaktualniejszym wpisie – z 22.08.2013>>

Czym jest edytor stron www?

Po hasłem „edytor stron www” kryje się kilka narzędzi. Wspólne dla nich jest jednak to, że wszystkie służą do tworzenia stron internetowych. Skupmy się na 3 rodzajach edytorów.

1. Edytor tekstowy, np. HTML, CSS, xHTML czy PHP.
2. Program typu WYSIWYG (What You See Is What You Get).
3. Edytor stron www dostępny razem z gotowym szablonem strony.

Edytor tekstowy

pracy-na-laptopie_2335295To edytor stron www dla programistów. Aby z niego korzystać, musisz znać języki programowania, by wiedzieć, jakimi komendami się posługiwać, aby uzyskać pożądany efekt. W najprostszym ujęciu tego typu programy działają tak, że w dokumencie tekstowym wpisujesz odpowiednie teksty, które generują stronę www (widzisz ją w widoku podglądu i po udostępnieniu strony w Internecie).

Istnieje wiele tego typu edytorów. Niektórzy programiści wolą używać dedykowanych programów, innym wystarczają klasyczne notatniki. Jako plusy programów, np. edytora HTML wskazuje się szybsze wprowadzanie znaczników – bo można to zrobić automatycznie, unikając dzięki temu błędów wynikających z ręcznego wprowadzania.

Co ciekawe, pierwszy edytor HTML został stworzony przez twórcę www – Timothy’ego Bernersa-Lee.

Program typu WYSIWYG

W uproszczeniu można powiedzieć, że pracuje się na czymś, co w edytorze tekstu nazwalibyśmy podglądem. Nazwa dosłownie oznacza „dostajesz to, co widzisz” i rzeczywiście tego typu programy nie wymagają znajomości języków programowania. Edytor prezentuje dane tak, by były jak najbliższe temu, co zobaczymy po udostępnieniu strony. Tego typu programy mają też opcję kontroli nad kodem, ale nie trzeba z niej korzystać.

Jednym z popularniejszych tego typu edytorów jest FrontPage z pakietu Microsoft Office. Darmową alternatywą są np.:
Nvu,
Pajączek (bezpłatna wersja testowa).

Edytor stron www dostępny razem z gotową stroną

mamfirme2Możesz też wybrać zakup gotowej strony i tzw. systemu CMS – czyli edytora treści strony. Działa on podobnie do programów WYSIWYG, z tymże jeszcze bardziej ułatwia założenie strony, bo nie trzeba projektować wszystkich jej elementów. Otrzymujemy gotowy wzór, który wypełniamy tekstem i grafiką oraz dostosowujemy poszczególne elementy – podstrony, boksy itp. Ale nie tworzymy ich sami.

To idealne rozwiązanie, gdy nie masz dużo czasu (dowiedz się więcej) i nie chcesz wydawać dużo pieniędzy.