Jak stworzyć swoją stronę internetową?

<<Najwięcej informacji o tworzeniu strony internetowej znajdziesz w najnowszym poście z 07.08.2013>>

Jak stworzyć swoją stronę internetową?

Gratulujemy. Skoro jesteś na tej stronie, podjąłeś już decyzję – szukasz informacji, jak stworzyć swoją stronę internetową, więc niebawem założysz swoją witrynę. Zaledwie kilka kroków i trochę czasu dzieli Cię od pozyskania nowych klientów. Od czego zacząć? Od wyboru domeny.

gospodarstwa-dot-com-iii_249702CZYM JEST DOMENA? Domena to adres www – czyli adres, pod którym odnajdą Cię w Internecie Twoi klienci. Masz wpływ na jego brzmienie, więc powinieneś wybrać:

– zapadający w pamięć – by klienci potrafili go sobie przypomnieć,
– związany z Twoją działalnością,
– możliwie krótki,
– brzmiący profesjonalnie – musisz budować zaufanie do swojej firmy.

Nie ma 2 takich samych domen w Internecie, dlatego wykup swoją jak najszybciej, a wcześniej sprawdź, czy wciąż jest dostępna za pomocą prostego narzędzia.

Dlaczego adresy www mają różne końcówki? Końcówka domeny oznacza jej pochodzenie i przeznaczenie.

Przeznaczenie:

  • .com – komercyjne
  • .edu – edukacja, szkolnictwo
  • .gov – rządowe, polityczne
  • .net – sieciowe
  • .org – organizacje

Pochodzenie:

  • .pl – Polska
  • .be – Belgia
  • .es – Hiszpania

Więcej informacji o końcówkach adresów można znaleźć w Wikipedii.
Zwykle najdroższe są domeny .pl. Nieco tańsze są domeny globalne, np. .com czy .eu, a najtańsze – domeny regionalne, np. waw.pl.

Czy warto wykupić domenę w serwisie z gotowymi stronami?

Istnieją serwisy, które przy zakładaniu stron od razu zajmują się zakupem domeny – płacisz tylko raz i oszczędzasz czas. Jak wygląda zakup u nich domeny w praktyce, sprawdźmy na przykładzie pl.mfirma.eu.

internet_21105358Serwis oferuje zarejestrowanie domeny i podłączenie do strony w ramach pakietu. Szukasz informacji, jak stworzyć swoją stronę internetową, więc zapewne nie masz jeszcze domeny. To dla Ciebie dobre rozwiązanie – zwłaszcza że w cenie abonamentu (najtańszy 25 zł) masz jeszcze hosting i system do zarządzania treścią.

Jeśli jednak masz już swoją domenę, możesz ją przenieść lub przekierować ruch na swoją nową stronę. Przeniesienie strony polega na zrezygnowaniu z usług firmy, która ją do tej pory utrzymywała i przeniesienie jej do nowej firmy. Przeniesienie jest bardziej opłacalne od przekierowania, bo nie musisz utrzymywać 2 adresów.

Cennik domen znajduje się na stronie serwisu. Warto docenić, że jeśli wykupisz abonament, domenę .pl dostaniesz za 1 zł. Inne rodzaje domen odnajdziesz w tabelce na stronie. Ich ceny w ramach pakietu wahają się od 0 zł do niecałych 299 zł netto.

 

Dowiedz się czegoś więcej o użyteczności stron. Przeczytaj o sposobach współpracy z agencjami internetowymi.