Kreator stron

<<Najwięcej informacji na ten temat znajdziesz w najaktualniejszym wpisie – z 22.08.2013>>

Kreator stron

Zastanawiasz się, jak samodzielnie stworzyć stronę www, ale nie umiesz programować? Możesz wybrać program typu WYSIWYG.

file7871235839810

 

To kreator stron, z którego możesz korzystać bez znajomości języka HTML. Dlaczego? Ponieważ pracujesz w trybie graficznym. Tzn., że efekty swoich działań widzisz natychmiast. Wybierasz z menu element, którego potrzebujesz i dodajesz go, a potem ustawiasz w odpowiednim miejscu. Możesz też zmieniać rozmiary. Podobnie z polami tekstowymi. Tego typu kreator stron przypomina edytor tekstu (np. Microsoft Word).

Zaletą jest to, że kreator stron sam generuje kod HTML, dzięki temu można nauczyć się podstaw tego języka.

Przykładem darmowego programu tego typu jest Nvu.

Mimo że ten kreator stron nie wymaga znajomości programowania, aby stworzyć stronę trzeba mieć wiedzę na temat jej projektowania – ponieważ trzeba stworzyć wygodny interfejs użytkownika. Interfejs to sposób prezentacji informacji i interakcji z użytkownikami. Poniżej prezentujemy kilka rad, które pomogą Ci stworzyć użyteczną stronę. Więcej znajdziesz na tej stronie.

Kreator stron www a użyteczność strony

1. LICZBA KOLUMN. Im mniej, tym lepiej – stwórz kolumnę w centrum strony, a po jej lewej lub prawej stronie umieść menu, czy mniej istotne boksy. Nie twórz 2 czy 3 równoważnych kolumn, bo użytkownik nie będzie wiedział, na czym się skupić.

2. ŁĄCZ PODOBNE. Wypisz wszystkie funkcjonalności i informacje, które chcesz zawrzeć na stronie. Pogrupuj je w logiczne zespoły, uwzględniając powiązania między nimi. W taki sposób przedstaw je na stronie – dzięki temu użytkownikom łatwiej będzie odnaleźć to, czego szukają. Nie będą sfrustrowani, że dublujesz informacje.

3. NIECH INNI MÓWIĄ O TOBIE. Nie pisz o sobie w superlatywach – wykorzystaj opinie innych. Są bardziej wiarygodne. Wykorzystaj np. referencje (zobacz prawą część tej strony).

4. RÓŻNICUJ ELEMENTY. Musisz wyraźnie pokazać, co na stronie jest klikalne (np. linki czy przyciski), a co nie.

5. POLECAJ. Jeśli przedstawiasz kilka alternatyw, np. pakietów ze swojej oferty, zakomunikuj, który z nich byś wybrał i dlaczego (zobacz środkowy pakiet).

6. WSKAŻ GRUPĘ DOCELOWĄ. Sam wiesz, do czego jest coś, co w założeniu jest do wszystkiego. Nie da się pogodzić interesów wszystkich grup – często są zbyt sprzeczne. Powiedz jasno, do kogo kierujesz ofertę.

7. BĄDŹ KONKRETNY I ZWIĘZŁY. Więcej o pisaniu tekstów na strony www przeczytasz w tym poście.

8. AKCENTUJ NAJISTOTNIEJSZE TREŚCI. Np. poprzez kontrast kolorystyczny – pokaż, jakich akcji oczekujesz od użytkownika, wyróżniając najważniejsze przyciski.

9. NIE WYMAGAJ WIELE. Nie każ użytkownikowi rejestrować się tuż po otworzeniu strony, bo nawet jeszcze nie wie, czy warto. Ograniczaj do minimum akcje, które narzucasz użytkownikowi i dane, które od niego wyciągasz.

10. EKSPONUJ ZYSK UŻYTKOWNIKA. Nie każ użytkownikowi, się zalogować, czy kupić Twojego produktu. Pokaż mu, dlaczego mu się to opłaca. Używaj zwrotów typu „Zacznij zarabiać” itp.

file4161244243722

Te i inne zasady warto uwzględnić przy projektowaniu strony, gdy wykorzystujesz kreator stron. Najlepiej w tym celu stworzyć makiety strony (dowiedz się więcej o makietach).