Jak stworzyć własną stronę internetową?

<<Najwięcej informacji o tworzeniu strony internetowej znajdziesz w najnowszym poście z 07.08.2013>>

Jak stworzyć własną stronę internetową od podstaw?

Aby stworzyć własną stronę internetową, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Pytanie 1. – co chcesz osiągnąć?

1. Jeśli strona ma być reklamą firmy i nośnikiem informacji dla klientów, a Ty nie masz dużej wiedzy na temat stron www, wybierz gotowe szablony stron (więcej).

2. Jeśli założenie strony www ma Ci pozwolić zdobyć nowe umiejętności, stwórz ją samodzielnie (więcej).

3. Jeśli masz duży budżet i chcesz zaskoczyć klientów bardzo oryginalną stroną, zleć jej stworzenie agencji interaktywnej (więcej).

Pytanie 2. – jaką domenę wybierasz?

internet_21105358Domena ma realny wpływ na to, czy odnajdą Cię potencjalni klienci, dlatego powinna:

– kojarzyć się z działalnością firmy lub jej nazwą – klienci łatwiej ją zapamiętają;
– brzmieć profesjonalnie i nie być skomplikowana – nie przesadź z długością, bo klienci, próbując ją znaleźć, trafią na ofertę konkurencji.

Domeny są unikalne, dlatego sprawdź, czy wybrany przez Ciebie adres jest jeszcze dostępny.

Pytanie 3. – kim są Twoi klienci?

Zanim dowiesz się, jak stworzyć własną stronę internetową, zastanów się, do kogo ją skierujesz. Pomyśl, kim są Twoi klienci, i kogo jeszcze chcesz pozyskać. Określ potrzeby tych grup i zastanów się, jak pokazać Twoje produkty i usługi, by stanowiły odpowiedź na te potrzeby.

Pytanie 4. – kim jest Twoja konkurencja?

Poznaj słabe i mocne strony swojej konkurencji. Obejrzyj jej strony www i zastanów się, co Ci się podoba, a co nie. Nie powtarzaj błędów, gdy będziesz myślał, jak stworzyć własną stronę internetową. Zastanów się, czym się wyróżniasz na tle ofert Twojej konkurencji i wyeksponuj to na swojej stronie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pytanie 5. – jak powinna wyglądać strona?

Jeśli samodzielnie tworzysz stronę albo robi to agencja interaktywna, czeka Cię kilka godzin projektowania wyglądu i układu strony.

Jeśli wolisz gotowe wzory, przejrzyj szablony. Szukaj serwisów, które oferują bardzo dużo różnorodnych szablonów. Zwykle wzory są dostosowane do branż i zawierają wzory tekstów oraz zdjęcia. Teksty i obrazki możesz zmienić, dlatego nie musisz ograniczać się do szablonów z Twojej branży. Przyjrzyj się układowi strony, czcionkom, kolorystyce – te elementy muszą być dostosowane do Twoich odbiorców. Strona powinna być intuicyjna, dlatego zwróć uwagę na nawigację (jak wygląda menu, czy potrafisz dotrzeć na wybrane podstrony kilkukrotnie, czy umiesz znaleźć formularz kontaktowy).

Stronę internetową powinno się regularnie aktualizować, dlatego ważne, byś sam mógł wprowadzać teksty, czy podmieniać grafiki. Dlatego strona www powinna mieć prosty system zarządzania treścią – CMS. Oczywiście wszystkie serwisy piszą, że ich systemy są najlepsze, ale w rzeczywistości czasem najmniejsza zmiana stanowi problem. Dlatego najlepiej znaleźć serwis z darmowym okresem próbnym i po prostu wypróbować. Za punkt odniesienia możesz przyjąć np. ten system – załóż stronę w tym serwisie (w ramach bezpłatnego okresu próbnego), a potem znajdź inne i porównaj.

Pytanie 6. – co zamieścić na stronie?

Wiesz już, jak stworzyć własną stronę internetową. Pozostało wypełnić ją treścią – o skutecznych tekstach i doborze odpowiedniej grafiki możesz przeczytać tu.

file881246476950OBRAZY. Przed czytaniem tekstów przeglądają obrazki – dlatego powinny pokazywać Twoją firmę w dobrym świetle. Warto zamieścić dobrej jakości zdjęcia produktów, siedziby czy narzędzi, którymi pracujesz. Umieść też krótkie podpisy, by odbiorcy nie musieli się domyślać, co przedstawiają zdjęcia.

Dodaj kilka zdjęć na poszczególnych podstronach, a jeśli masz sporo zdjęć, dodaj osobną galerię. Możesz też skorzystać z dostępnych w Internecie obrazów, ale wybieraj te z licencją na rozpowszechnianie. Listę stron z darmowymi grafikami znajdziesz w poście z 3.02.2013.

Pytanie 7. – co z hostingiem?

By strona www pojawiła się w Internecie, musi zostać umieszczona na serwerze, dlatego potrzebujesz hostingu. Są 2 możliwości – jeśli tworzysz stronę samodzielnie albo za pośrednictwem agencji, musisz znaleźć firmę hostingową (przeczytaj ranking firm hostingowych).

Jeśli wybrałeś gotowe strony www, znajdź ofertę, która od razu zawiera hosting (poznaj ceny pakietów).

O sposobach promocji w Internecie czytaj tu, więcej o hostingu znajdziesz tu.