Darmowa strona internetowa

Czy istnieje darmowa strona internetowa?

e-mail-me_2227307Nie. Firmy, które je tworzą, muszą zarabiać. Zaprojektowanie i wykonanie strony kosztują. Nawet jeśli zrobisz to samodzielnie, zapłacisz za domenę i hosting. Pozostaje jeszcze kwestia promocji. Dlatego nie szukaj informacji, jak założyć darmową stronę internetową – poszukaj korzystnych abonamentów, które pozwolą Ci obniżyć koszty. Potraktuj stronę www jak inwestycję – wydasz na nią trochę pieniędzy, ale wszystko Ci się zwróci, gdy dzięki nie pozyskasz klientów.

Czym jest darmowa strona internetowa?

Oferta z darmową stroną internetową to chwyt marketingowy. Najczęściej sprzedawcy mają na myśli:

darmowy okres próbny – po upływie kilku dni będziesz musiał wykupić pakiet,
darmowy kreator stron www – bez opłaty nie opublikujesz strony,
darmowe szablony – istnieją strony z darmowymi szablonami CSS, np. ten, jeśli potrafisz programować, możesz wdrożyć dowolny szablon na swojej stronie – za darmo. Pozostaje jedynie opłacenie hostingu i domeny,
darmowy hosting – jeśli nie masz dużych wymagań dotyczących hostingu (czytaj więcej), możesz wybrać darmowy hosting, np. z którejś z poniższych stron:

– http://www.republika.pl
– http://www.interia.pl
– http://www.cba.pl
– http://www.szept.net
– http://www.webpark.pl
– http://www.ddl2.pl
– http://www.osemka.pl/
– http://www.yoyo.pl/
– http://www.swap.pl/

Powinieneś jednak dokładnie sprawdzić, czy taki hosting spełni Twoje wymagania i czego twórcy oczekują w zamian – być może umieszczają reklamy na stronie.

Darmowa strona internetowa – na co uważać?

Niektóre firmy oferują darmowe pakiety – bez domeny, z wolniejszą pomocą techniczną, niewielką powierzchnią dyskową, z ograniczonymi zabezpieczeniami, mniejszą liczbą funkcjonalności i co najważniejsze – z reklamami. Żeby oglądający Twoją stronę nie musieli ich oglądać, musisz wykupić konto premium.

Uważaj też na zagraniczne serwisy, które oferują darmowe strony. Ich regulamin często jest w języku angielskim – sprawdź dokładnie, za co i kiedy będziesz musiał zapłacić. Poszukaj też informacji o dostępności pomocy technicznej i języku, w jakim będziecie się porozumiewać – nie wszystkie firmy mają swoje oddziały w Polsce.

Tanie strony internetowe

Darmowa strona internetowa nie istnieje, ale możesz zminimalizować koszty – szukaj tanich stron internetowych. Zrób listę swoich potrzeb i zdecyduj, który z oferowanych pakietów Cię interesuje. Sprawdź, czy w pakiecie jest reklama Google, system CMS, domena, hosting i pomoc techniczna. Poniżej przedstawiamy 3 sposoby na ograniczenie kosztów.

1. Serwis z gotowymi szablonami www – istnieje bardzo wiele takich serwisów, dlatego porównaj ich oferty. Szukaj strony, która oferuje kilkaset szablonów i możliwość ich personalizacji za pomocą intuicyjnego systemu zarządzania treścią. Zobacz, czy serwis pozwala na 7-dniowy okres próbny. Plusem tego rozwiązania są:
– niska cena (zobacz przykładowe pakiety),
– szybkie założenie strony (już w 5 minut – zobacz),
– darmowa pomoc techniczna,
– hosting i domena, a czasem także promocja w pakiecie,
– możliwość częstych i darmowych zmian szablonów,
– samodzielna edycja treści na stronie.

2. Fanpage na Facebooku – bardzo popularna ostatnio forma promocji w Internecie (czytaj więcej). Jednak konto na FB, to nie wszystko. Powinieneś je potraktować jako dopełnienie Twojej strony, dzięki któremu zbudujesz społeczność. Świetnie nadaje się do bieżącej komunikacji z klientami, ale nie najlepiej sprawdza się w kwestii prezentacji oferty. Ponadto fanpage’a nie możesz dostosować do swoich potrzeb – ani funkcjonalnie, ani wizualnie. Musisz też pamiętać, że wbrew pozorom nie wszyscy mają konto na Facebooku i do nich też powinieneś dotrzeć ze swoją ofertą.

3. Samodzielne stworzenie strony www – to jedyna w pełni darmowa strona internetowa (oczywiście nie licząc opłat za domenę i hosting). Świetny sposób na założenie strony dla specjalistów od kodowania i projektowania strony.
3.1. Zastanów się, dla kogo tworzysz stronę, co chcesz nią przekazać i dokładnie opisz swoją ofertę. Przejrzyj też strony konkurencji, by się zainspirować. Zbierz wszystkie informacje w logiczne bloki tematyczne i znajdź powiązania między nimi.
3.2. Na tej podstawie stwórz makiety strony, np. używając tego narzędzia.
3.3. Cały czas pamiętaj o użyteczności (czytaj więcej), przede wszystkim zwróć uwagę na:
– wygodną nawigację,
– przejrzystą szatę graficzną,
– czytelny układ strony,
– ilość tekstu.
3.4. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj – np. na znajomych i koniecznie wdrażaj wartościowe sugestie użytkowników.

Darmowa strona internetowa czy przynosząca zyski strona www?

Na czym tak naprawdę Ci zależy? Na małym koszcie czy na dużych zyskach? A może na złotym środku czyli opłacalnej stronie www? Zatem polecamy zrobić stronę, korzystając z usług serwisu z szablonami www, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na promocję za pośrednictwem wyszukiwarki Google (czytaj więcej).

O sposobach promocji w Internecie czytaj tu. Poczytaj też o skutecznych tekstach na stronę www.