Darmowe strony internetowe

<< Najwięcej informacji o tworzeniu darmowej strony www znajdziesz w najaktualniejszym wpisie z 16.08.2013 >>

Darmowe strony internetowe

file7871235839810Chcesz zaoszczędzić, tworząc stronę internetową? Masz co najmniej dwie możliwości: musisz wybrać stronę z gotowego szablonu (w pakiecie z hostingiem, domeną, a czasem nawet promocją) (czytaj więcej o tym rozwiązaniu) lub stwórz stronę samodzielnie (pozostaną Ci koszty domeny i hostingu).

Samodzielnie założenie strony internetowej

Jeśli tworzysz stronę sam, bo interesują Cię darmowe strony internetowe, pewnie umiesz programować. Założenie strony www to jednak nie tylko programowanie, ale i projektowanie witryny. Zatem musisz mieć wiedzę o usability stron www.

Użyteczność stron www – jak oszczędzić, tworząc stronę

Wiele się mówi o promocji stron w Internecie jako sposobie pozyskania nowych klientów (czytaj więcej), ale zanim się wypromujesz, musisz odpowiednio przygotować witrynę – w przeciwnym wypadku nawet najlepsza reklama nie wystarczy, by zatrzymać internautę na Twojej stronie.

128627Usability strony to intuicyjność, użyteczność i ergonomiczność. Zwróć uwagę na kilka kwestii:

– przejrzystą szatę graficzną – strona internetowa to nie dzieło sztuki, przede wszystkim musi być użyteczna. Dobrze, jeśli jest ładna, choć to wyjątkowo subiektywne, ale lepiej, by była prosta. Użyj kilku kolorów, a nie całej palety barw, bo Twoi użytkownicy nie będą wiedzieli, gdzie podziać wzrok – w końcu czasem mniej znaczy więcej.

– czytelny układ – treści trzeba podzielić na logiczne bloki i odpowiednio je zhierachizować. Potem rozmieścić na stronie tak, by były wyraźnie rozgraniczone. Musisz jednak przy tym pokazać, jakie są między nimi zależności.

– ilość treści – nie przesadzaj z ilością tekstu na swojej stronie, bo nikomu nie będzie chciało się ich czytać. Teksty powinny być konkretne i zwięzłe, a do tego uzupełnione obrazem. Podziel je na kilkuzdaniowe akapity i często stosuj streszczające nagłówki – czytelnikom łatwiej będzie się orientować na stronie (więcej o pisaniu tekstów na strony www).

– menu – jednym z kluczowych elementów strony www jest nawigacja. Łatwy i szybki dostęp do ważnych funkcjonalności i informacji powinien być możliwy poprzez menu główne. Musisz je odpowiednio zhierarchizować, biorąc pod uwagę informację, na odwiedzeniu których stron może zależeć Twoim odbiorcom i Tobie. Zadbaj też o inne elementy nawigacyjne, np. tzw. okruszki.

– wydajność strony – jeśli strona zbyt długo się ładuje, bo np. są na niej zamieszczone wielkie filmy lub zdjęcia, nikomu nie będzie chciało się czekać, żeby ją zobaczyć. Z tego powodu zadbaj o to, by po Twojej stronie można było płynnie się poruszać. Nie zapomnij o użytkownikach ze słabszym łączem internetowym.

Kiedy już skończysz tworzyć swoją stronę, przeprowadź testy użyteczności np. na swoich znajomych:

– zapytaj ich o ogólne odczucia. Pokaż im stronę główną swojej witryny przez 15 sekund, po czym ją zamknij i spytaj, czego dotyczy strona, którą pokazałeś;
– przygotuj kilka zadań i sprawdź, czy będą potrafili je wykonać, np. zrobić zakupy, skontaktować się z obsługą firmy czy zapoznać się z opis konkretnego produktu.
Jeśli wolisz otrzymać bardziej profesjonalne uwagi, możesz skorzystać z usług profesjonalnych testerów (np. tu). Najważniejsze, żebyś po przeprowadzonych testach wprowadził poprawki.

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na to, by zapoznać się z tematyką użyteczności, nie zakładaj strony samodzielne – darmowe strony internetowe nie są warte odstraszenia potencjalnych klientów. Wybierz gotowe strony www, w których o kwestię użyteczności już zadbali eksperci.

Poczytaj o darmowych programach do tworzenia stron www. A może najlepszy będzie fanpage na Facebooku? Sprawdź.