Jak zrobić stronę internetową?

<<Najwięcej informacji o tworzeniu strony internetowej znajdziesz w najnowszym poście z 07.08.2013>>

Jak zrobić stronę internetową?

Jest kilka sposobów – o wadach i zaletach każdego z nich możesz przeczytać w tym wpisie. Załóżmy, że:

biznesmen_2558042– nie mamy dużego budżetu,
– nie potrafimy programować,
– chcemy założyć stronę szybko,
– chcemymieć profesjonalną witrynę.

W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie wykupienie abonamentu w serwisie z gotowymi stronami www. O cenach możesz przeczytać we wcześniejszym poście, ale zaczynają się od 25 zł miesięcznie.

Jak zrobić stronę internetową z gotowego wzoru?

Na próbę wybierzmy serwis z pierwszych wyników wyszukiwania Google – pl.mfirma.eu. Dla porównania możesz przetestować kilka innych serwisów. Kluczowy będzie też łatwy w obsłudze system zarządzania treścią, ale o tym w kolejnym wpisie.

Konto można założyć naprawdę szybko – twórcy obiecują 5 minut i rzeczywiście tak jest. Trafiamy na stronę główną, gdzie zamieszczono film instruktażowy. Ma prawie 4 minuty, a chcemy założyć stronę jak najszybciej, więc rezygnujemy. Obok widnieje informacja, że założenie strony to tylko 2 kroki – wybór gotowej strony i…koniec. Pod tekstem jest przycisk „Wypróbuj za darmo”. Wypróbujmy.

Kilka sekund później. Jesteśmy na stronie z wyborem szablonu. Czytamy, że szablony są podzielone na branże i jest ich około 1000. Po lewej stronie widać kilkadziesiąt branż. A gdybyśmy układali kostkę brukową? Zaskoczenie – twórcy pomyśleli o takiej kategorii. Klikamy.

Mija kilka sekund. Jesteśmy na stronie z szablonami. Dostaliśmy do wyboru około 120 projektów dla tej branży. To sporo. Jeśli ktoś jest niezdecydowany, to wybór będzie trwał godzinami. Zamieszczone pod miniaturami szablonów oceny mogą ułatwić podjęcie decyzji. Można też zaproponować swój szablon – jeśli nie znajdzie się niczego interesującego. Wybieramy jedną z miniatur i klikamy.

end keyPojawia się demo strony – można przeklikać podstrony, obejrzeć poszczególne podstrony – ciekawe rozwiązanie. Na stronach są zamieszczone przykładowe grafiki i teksty, ale można je zmienić. Cały czas jest też dostępny czat z pracownikiem pl.mfirma.eu. Ale póki co nie mamy takiej potrzeby. Klikamy „Wybierz ten szablon”.

Pojawia się pop-up. Musimy podać dane. To zrozumiałe w końcu zakłam stronę – plusem jest to, że zakładam ją na tygodniowy okres próbny – nie muszę płacić. Potrzebują imienia, nazwiska, numeru telefonu, e-maila i hasła. Standardowo. Nie musimy podawać nazwy domeny, można zrobić to później – to duży plus, bo trzeba się nad tym zastanowić (czytaj więcej o domenach). Klikamy „Stwórz stronę”.

Gotowe. Mamy już stronę. Pozostało wypełnić ją treścią – trzeba przygotować teksty (czytaj więcej) i grafiki. O tym, jak zarządzać treścią w przykładowym serwisie możesz przeczytać w kolejnym wpisie.